Przegląd mieszkań w różnych województwach

27 lutego 2020 Budowa i remont

Dla osób szukających mieszkania lub chcących się przeprowadzić bardzo ważne są informacje o cenach w regionie, który ich interesuje. Gdzie jednak szukać wiarygodnych informacji?

Wiarygodnym źródłem są statystyki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który wydaje kwartalne i roczne raporty oraz obwieszczenia. Znajdują się w nich dane, jak zmieniają się ceny na przestrzeni miesięcy i lat, pokazane są porównania oraz co najważniejsze - zawarte są informacje, w których regionach jest najtaniej, a w których najdrożej.

Gdzie zatem jest najtaniej?

Raport GUS za rok 2018 wyraźnie wskazuje na stosunkowe wyrównanie cen mieszkań w Polsce. Jednak na ogólnym tle widać konkretne tendencje, gdzie jest najtaniej oraz w którym regionie ceny spadają. Najmniej za mieszkanie zapłacimy w województwach:

  • lubuskim - mieszkania najtańsze w kraju,
  • podlaskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • opolskim - ceny tutaj regularnie spadają.

Powodem niskich cen w tych regionach jest mniejsza ilość dużych miast oraz aglomeracji. Duże skupisko małych miast i miejscowości określane jest jako prowincja i średnia cen mieszkań dla całego województwa jest niższa niż dla województw, w których są większe miasta. 

Uwagę przykuwa fakt, że ceny mieszkań w mniejszych miejscowościach są porównywalne i to niezależnie od województwa. Jest to wynik mniejszej ilości chętnych na zakup mieszkania w takich okolicach. Wyjątek stanowią mniejsze miasta i miejscowości, które znajdują się w pobliżu dużych miast lub aglomeracji. Wtedy ceny się wyrównują. Najczęściej ma to miejsce w najdroższych województwach, do których należą:

  • mazowieckie,
  • pomorskie,
  • małopolskie,
  • dolnośląskie. 

Średnią cenę za mieszkania zawyżają oczywiście największe i tym samym najdroższe miasta w Polsce, czyli: Warszawa, trójmiejska aglomeracja (Gdańsk, Sopot, Gdynia), Kraków i Wrocław. W tych miejscach, według GUS-u, ceny mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, stale rosną z kwartału na kwartał. 

Wysokie ceny tych regionach rzutują nie tylko na mniejsze miasta i miejscowości, ale także na wsie. Wielu zainteresowanych przeprowadzką decyduje się na pracę w dużym mieście i codzienny dojazd z domu na wsi. Wysokie ceny w małych miejscowościach związane są także z turystyką. W takich miejscach ceny nieruchomości czy samych działek dorównują często tym z dużych miast.

GUS przedstawia jednak tylko ogólne dane i statystyki, które mogą służyć do wstępnej weryfikacji przed podjęciem decyzji. Jeśli jednak ktoś potrzebuje konkretnych porównań i liczb w danym regionie, najlepiej skorzystać z agregatu ogłoszeń, dzięki któremu szybko i skutecznie można porównać ceny nieruchomości w wybranym regionie. Na pierwszy rzut oka przypomina typowy portal ogłoszeniowy, jednak zawiera kilka dodatkowych funkcji pomagających w wyszukiwaniu. Na agregacie sąsiedzi.pl znajdują się oferty z wielu różnych portali. Oszczędza się zatem czas, gdyż nie trzeba przeszukiwać wielu stron. W łatwy i sprawny sposób można odnaleźć aktualne oferty z wybranego regionu oraz porównać wszystkie oferty. Dzięki temu uzyskuje się także aktualne informacje o cenach na rynku nieruchomości.

27 lutego 2020 Budowa i remont

0 Komentarze