Płytki patchwork - moda oraz elegancja

11 lutego 2020 Wykończenie wnętrz

Miłośników wzorów we wnętrzach pojawia się coraz więcej. Z racji tego projektanci wyszli naprzeciw oczekiwaniom coraz bardziej wymagających klientów i we włoskiej Bolonii zaprezentowali całemu światu płytki ścienne oraz podłogowe w wersji patchwork. Eksperci jasno twierdzą, iż tego rodzaju płytki w najbliższym czasie staną się absolutnym hitem i będą stosowane w wielu domach oraz biurach. Do dyspozycji klientów oddane zostaną nie tylko najbardziej znane kolory, ale również bardzo oryginalne nowości. Z pewnością będzie w czym wybierać, a wiele będzie zależało od pomysłów aranżacyjnych poszczególnych klientów. W sklepach będzie można ujrzeć płytki patchwork w bardziej stonowanych barwach, przypominających nieco ziemię. Będą one nieco postarzane, chociaż nie zabraknie na nich również wzorów geometrycznych. 

Łączenie małych i różnokolorowych elementów w dużą całość

Płytki patchwork powstają z połączenia małych oraz różnokolorowych elementów, które z czasem tworzą jedną całość. Technika ich wykonania jest niezwykle precyzyjna, przypomina układ i strukturę stosowaną w płytkach ceramicznych. Poszczególne wzory otrzymuje się w wyniku zestawiania ze sobą kafli w tych samych rozmiarach, ale co najważniejsze muszą się one różnić od siebie kolorami lub motywami. Mają charakter dekoracyjny, dlatego świetnie spiszą się w wielu pomieszczeniach.

Moda na płytki typu patchwork przyszła do Europy kilka lat temu. Najbardziej popularne były one w krajach arabskich, jednak szybko zyskały uznanie wśród Europejczyków. Na terenie Azji takie płytki miały bardzo wyraziste kolory, jednak z czasem zaczęto szukać również innych rozwiązań. Tego typu elementy wykończeniowe stały się bardzo znane na terenie Hiszpanii, a później w wielu innych krajach europejskich. Charakteryzują się one roślinnymi ornamentami, wykorzystaniem ręcznego malowania oraz wieloma ciekawymi dodatkami. Co istotne są także dostępne w bardzo dobrych cenach.

Rosnąca popularność i proste układanie

Największą popularnością wśród płytek ściennych oraz podłogowych typu patchwork cieszą się szare elementy. Nawiązują one przede wszystkim do cementowych kafli lub też oryginalnej glazury hiszpańskiej. W związku z tym pojawiają się w coraz większej ilości mieszkań. Projektanci starają się ujednolicić ich barwy, chociaż wiele zależy w tym zakresie od planu aranżacyjnego danego klienta. Można zdecydować się na odmiany grafitowe, a nawet białe. Swoją popularność płytki zawdzięczają głównie zwariowanemu designowi oraz oryginalnym kształtom. 

Idealnym wyborem dla osób, które zwracają uwagę na detale będą płytki patchwork o regularnych i niewielkich wzorach. Pasują do wnętrz angielskich, francuskich i skandynawskich. Jeśli chodzi o takie płytki można je stosować np. w kuchni oraz łazience. Nie ma problemów z ich układaniem, można zrobić to np. nad blatem kuchennym lub też nad umywalką. Najlepiej jednak jeśli zajmą się tym bardzo doświadczeni profesjonaliści. W takiej sytuacji efekt końcowy układania płytek patchwork jest zniewalający. 

11 lutego 2020 Wykończenie wnętrz

0 Komentarze