Czy warto zainwestować w głośniki podłogowe?

7 sierpnia 2022 AGD i RTV

Potrzebujesz głośników podłogowych, jeśli lubisz słuchać muzyki i oglądać filmy z dźwiękiem przestrzennym. Jakie są kluczowe punkty do rozważenia przy wyborze głośników do domu i jak je prawidłowo zainstalować?

Oczywistym, ale istotnym zastrzeżeniem do głośników podłogowych jest to, że nie są one odpowiednie dla każdego. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, głośnik podłogowy pozwoli Ci usłyszeć niesamowitą jakość dźwięku. Głośniki podłogowe są wygodniejsze od innych głośników. Są znacznie łatwiejsze do zainstalowania niż małe głośniki, które są umieszczone na półkach lub nad głową. Mogą również wytwarzać niższy poziom dźwięku niż głośniki z mniejszymi obudowami.

Kolumny podłogowe pozwalają na zastosowanie przetworników dostrojonych do określonych punktów częstotliwości. Stand ma zazwyczaj głośnik wysokotonowy i średniotonowy. Jednak kolumna podłogowa może mieć specyficzny głośnik średniotonowy.

Kolumny podłogowe - charakterystyka

Najbardziej bezpośrednią różnicą między kolumnami podłogowymi a ich odpowiednikami montowanymi na półkach jest ich fizyczna wielkość. Głośniki półkowe mogą być wyższe od podłogowych nawet o 30-40 centymetrów. Głośniki podłogowe są zazwyczaj większe i mogą mieć więcej przetworników (część, która wytwarza dźwięk) ze względu na ich większy rozmiar. Pozwala to na przesłanie częstotliwości głośnika do przetwornika, który jest dostrojony do tych częstotliwości. Przetworniki w głośnikach podłogowych są zwykle umieszczone na górze, tak aby znajdowały się na wysokości uszu siedzącego.

Kolumny podłogowe

Kolumny podłogowe - Jak wybrać odpowiedni model?

Pamiętaj, że głośnik jest ostatnim ogniwem odtwarzania dźwięku. Należą do nich wzmacniacz i odtwarzacz, a także inne urządzenia. Sprzęt ma wpływ na dźwięk, nie tylko na akustykę. Nawet jeśli głośnik jest wysokiej jakości, pozostałe elementy nie będą w stanie wesprzeć jego pełnych możliwości. Istnieje wiele rodzajów systemów audio. Najważniejsza jest ilość pasm. Modele jednopasmowe nie są w stanie dobrze odtworzyć wszystkich dźwięków. Ten format jest odpowiedni dla głośników przenośnych i komputerowych. Kolumny dwupasmowe są uniwersalne i mogą być używane z subwooferem, aby uzyskać wysokiej jakości dźwięk. Kolumny trzypasmowe zapewnią najlepszą jakość dźwięku.

Zwrotnica jest ściśle związana z pasmem. Dzieli ona ścieżkę na wiele strumieni według częstotliwości. Wymagania dotyczące zwrotnicy są wyższe w przypadku głośników z większą liczbą głośników. Zazwyczaj można znaleźć głośniki seryjne w zestawach od 1,0 do 9,1. Chociaż liczba emiterów może wpływać na głośność dźwięku, nie jest bezpośrednio związana z jakością. Przełączanie jest ważnym aspektem systemów wielokanałowych. Im więcej masz emiterów, tym więcej zarządzania kablami będzie wymagane. Soundbar to wyjątkowy przypadek. Choć wygląda jak jedna kolumna, w rzeczywistości jest zbiorem wielu emiterów w jednej obudowie. Soundbar może mieć kanały 2.0 lub 5.1.

Jakie są najważniejsze rzeczy do rozważenia przed zakupem?

Powszechnie uważa się, że głośniej znaczy lepiej. Nie jest to prawdą w przypadku wzmacniaczy. Głośniki mają słaby związek z głośnością. Jeśli zakres mocy akustycznej mieści się w przedziale od 20 do 120 watów, to dolny próg jest minimalną mocą wejściową (ze wzmacniacza) wymaganą do zapewnienia wysokiej jakości dźwięku. Maksymalna moc wejściowa, którą głośniki mogą obsłużyć bez awarii, to górny próg. Można znaleźć takie parametry mocy jak RMS i PMPO. RMS to optymalna wartość dla danego sprzętu. Wskazuje, ile mocy może wytrzymać kolumna podłogowa bez spowodowania jakichkolwiek konsekwencji. Kolumna podłogowa kompatybilna ze wzmacniaczem wymaga zasilacza. Głośnik ulegnie awarii, jeśli jego moc wyjściowa przekroczy RMS systemu głośnikowego.

Zwróć uwagę na odpowiedź częstotliwościową, sygnał/szum i czułość. Te trzy parametry są różne, ale wszystkie są mierzone w decybelach. Czułość jest tym, co decyduje o głośności. W przypadku dużej głośności wymagany będzie wzmacniacz o niższej czułości.

7 sierpnia 2022 AGD i RTV

0 Komentarze