Blachowkręty nierdzewne: jedne z najbardziej wszechstronnych elementów złącznych ze stali jakościowej

4 listopada 2024 Budowa i remont

​Elementy złączne to podstawa współczesnego przemysłu. To od nich w dużej mierze zależy trwałość wykonanej konstrukcji czy bezpieczeństwo jej użytkowania. Spośród wielu rodzajów elementów złącznych szczególnie interesująco prezentują się blachowkręty nierdzewne, które znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, od budownictwa lądowego i morskiego, aż po przemysł petrochemiczny czy motoryzacyjny. Funkcji i specyfice blachowkrętów nierdzewnych bliżej przyjrzymy się w naszym artykule.

Czym są blachowkręty nierdzewne?

Blachowkręty nierdzewne to elementy złączne stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane jest szybkie i stabilne wykonanie łączenia bez konieczności gwintowania, szczególnie w niesprzyjających warunkach środowiskowych. Produkty te cechują się niewrażliwością na działanie takich czynników jak wilgoć, deszcz, zmienne temperatury, a nawet – w przypadku blachowkrętów kwasoodpornych - słona woda czy niektóre kwasy.

Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje blachowkrętów nierdzewnych, różniące się klasą stali, z jakiej zostały wykonane. Są to:

  • Blachowkręty ze stali nierdzewnej A2(popularnie nazywanej „nierdzewką”);
  • Blachowkręty ze stali kwasoodpornej A4(popularnie nazywanej „kwasówką”).

Zatrzymajmy się przy tych ostatnich, ponieważ to one mają zdecydowanie najszersze zastosowanie w przemyśle. Stal kwasoodporna A4 wyróżnia się szczególną odpornością na działanie mgły solnej, co sprawia, że wykonane z niej elementy złączne są idealnym wyborem m.in. do budowy jednostek pływających, platform wiertniczych, farm wiatrowych na morzu itp.

Zastosowanie blachowkrętów nierdzewnych

Blachowkręty nierdzewne są szeroko stosowane w niemal każdym sektorze przemysłu, od motoryzacji po energetykę, a także w budownictwie. Świetnie sprawdzają się przy montażu obróbek blacharskich na dachach oraz przy łączeniu metalowych elementów narażonych na bezpośredni kontakt z wodą. O popularności tych elementów decyduje także łatwość ich użycia, co znacznie przyspiesza realizację prac.

Blachowkręty są szczególnie przydatne, gdy zależy nam na szybkim łączeniu blach bez konieczności wcześniejszego gwintowania. Choć w większości stosowane są do łączenia arkuszy blachy, to znajdują zastosowanie również przy pracy z drewnem i tworzywami sztucznymi.

Przykłady blachowkrętów nierdzewnych

Blachowkręty nierdzewne różnią się nie tylko wymiarami, ale także rodzajem łba. Ten element w znacznej mierze determinuje zastosowanie konkretnego elementu złącznego. Do tych najpopularniejszych i najczęściej spotykanych blachowkrętów nierdzewnych zaliczymy:

  • Blachowkręty z łbem walcowym wypukłym i gniazdem TORX, zgodne z normą DIN 7981 C, dostępne zarówno w wersji ze stali nierdzewnej A2, jak i kwasoodpornej A4.
  • Blachowkręty z łbem walcowym wypukłym i gniazdem krzyżowym POZIDRIVE, zgodne z normą DIN 7981 C-Z (szczególnie wszechstronne i użyteczne w wielu sektorach przemysłu).
  • Blachowkręty z łbem walcowym wypukłym z gniazdem krzyżowym PHILLIPS, zgodne z normą DIN 7981 C-H.
  • Blachowkręty z łbem sześciokątnym DIN 7976, wykonane ze stali nierdzewnej A2.
  • Blachowkręty z łbem stożkowo-soczewkowym DIN 7973, zgodne z normą ISO 1483, wykonane są z nierdzewnej stali A2, idealne do zastosowań, w których znaczenie ma estetyczne wykonanie łączenia.

Znajdź odpowiednie blachowkręty nierdzewne i zamów je w dobrej cenie z dostawą pod drzwi

Bardzo duży wybór blachowkrętów nierdzewnych, zarówno ze stali nierdzewnej A2, jak i stali kwasoodpornej A4, znajdziesz w stałej ofercie Inox-Plus, czołowego dystrybutora elementów złącznych ze stali jakościowych i kwasoodpornego osprzętu żeglarskiego.

Potrzebne blachowkręty łatwo wyszukasz w katalogu online dostępnym na stronie Inox-Plus pod adresem https://www.inoxplus.com.pl/. Zakupione produkty zostaną Ci szybko dostarczone pod wskazany adres, również bezpośrednio na plac budowy.

Artykuł partnera

4 listopada 2024 Budowa i remont

0 Komentarze