Jak zaprojektować idealne biuro domowe?

14 lutego 2020 Domowe biuro

Praca w domu jest ekscytująca, ponieważ daje szansę na prawdziwy komfort i wydajność, ale jeśli biuro jest zbyt swobodne lub nie jest skutecznie oddzielone od środowiska domowego, szczytowa wydajność może zostać utracona.

Zadaj sobie te pytania zanim zaczniesz:

 • Co będziesz robił w tym pokoju?
 • Jaki rodzaj pracy trzeba wykonać?
 • Czy klienci zewnętrzni będą odwiedzać ten pokój?
 • Czy koledzy przyjdą do pracy razem?
 • Do jakich materiałów się odwołują i/lub są przechowywane?
 • Jaki rodzaj sprzętu jest wymagany?
 • Kiedy będę wykonywał większość mojej pracy?
 • Będę prowadził rozmowy konferencyjne?
 • Czy będę organizował wideokonferencję?

Odpowiedzi na te pytania pomogą w opracowaniu programu dla Twojego biura domowego.

Następnym krokiem jest umeblowanie pokoju. Gdzie będzie mieścić się Twoje swoje biuro? Nie musi być ono duża ani rozległe, ale powinno być oddzielone od innych obszarów domu. Może uda Ci się przekształcić pokój gościnny, z którego korzystasz tylko kilka razy w roku, lub inną nieużywaną powierzchnię w swoje biuro. Oceń, w jaki sposób znaleziona przestrzeń może być przeznaczona do twojego użytku i może być "twoją przestrzenią".

Ustaw stałe godziny pracy w domu. Przyczynia się to do zachowania równowagi w twoim życiu co  powinno pomóc ci być bardziej produktywnym i zorganizować twój dzień. Największym problemem dla osób pracujących w domu jest utrata rozróżnienia między pracą a życiem prywatnym.

Podział dnia na możliwe do zidentyfikowania segmenty pomoże. Wyznacz stałe ramy czasowe, które wiesz, że spędzisz w swoim biurze. Pomoże to w opracowaniu planu produktywności.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez ludzi przy zakładaniu biura domowego?

Jest ich pięć:

 1. Pomysł, że można by "ukryć" ekran plazmowy na ścianie. Nie wieszaj go w pobliżu swojego miejsca pracy.
 2. Niewystarczająca ilość elementów pamięci
 3. Brak miejsca na materiały referencyjne
 4. Powolny i nieefektywny sprzęt
 5. Niewystarczające zarządzanie kablami 

Sprzęt. Szybkość i wydajność są kluczowe w domu. Ale podejmuj ostrożne decyzje. Zadaj sobie pytanie, czy ta duża kolorowa kopiarka jest naprawdę potrzebna?. Nie należy płacić za sprzęt, z którego nie korzysta się codziennie.

Zapoznaj się z bezprzewodowym koncentratorem dla Twojego biura, abyś mógł elastycznie pracować na laptopie z biurka, krzesła lub stołu, zarówno stojąc, jak i siedząc. Ta prosta opcja może poprawić Twoje kreatywne umiejętności rozwiązywania problemów i myślenia.

Chcesz mieć osobną linię telefoniczną do swojego biura, aby żaden partner biznesowy ani klient nie otrzymał sygnału zajętej linii? Zrób to! Ponadto, upewnij się, że Twój telefon ma możliwość wysyłania wiadomości, prowadzenia konferencji i korzystania z telefonu głośnomówiącego.

Upewnij się, że dysponujesz lokalnym i szybkim zespołem wsparcia komputerowego, który może szybko obsługiwać połączenia serwisowe w domu. Musisz wiedzieć, że możesz polegać na sprzęcie, z którym musisz pracować.

Upewnij się, że inwestujesz w najszybszy dostępny sprzęt, aby nie tracić czasu na czekanie, aż coś zadziała.

I nie zapomnij o ubezpieczeniu tego sprzętu. Przystępne cenowo polisy ubezpieczają sprzęt biurowy w domu na wypadek jego utraty lub katastrofy. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje specjalną ochronę ubezpieczeniową dla osób pracujących w domu.

Oświetlenie. Dobre oświetlenie jest niezbędne. Idealnie byłoby, gdybyś chciał jak najwięcej naturalnego światła dziennego. Jeśli Twój pokój ma okno, to zdecydowanie poprawi to oświetlenie. Światło dzienne jest najbardziej równomiernym źródłem światła białego, ponieważ światło słoneczne ma w przybliżeniu równy udział każdego koloru w spektrum. Światło to jednak nigdy nie ma stałego koloru, a jego piękno jest tworzone przez sposób, w jaki jest odbijane i załamywane przez ziemię (jak w różnych porach dnia). Kolor naturalnego światła również różni się w zależności od położenia geograficznego. Zawsze korzystnie jest mieć jak najwięcej naturalnego światła w obszarze roboczym.

Tam, gdzie światło dzienne nie jest dostępne, wymagane jest połączenie oświetlenia ogólnego i oświetlenia miejsca pracy. Wysokiej jakości światło robocze będzie niezbędne w późnych godzinach nocnych lub w pochmurne dni. Jeśli Twoje biuro domowe znajduje się w piwnicy lub w pomieszczeniu bez okien, powinieneś poszukać symulowanych przez światło dzienne źródeł światła, które zapewniają energooszczędne oświetlenie w pełnym spektrum. Wiele ergonomicznych lamp zadaniowych posiada przełączniki przyciemniania, dzięki którym można kontrolować ilość światła.

Najbardziej efektywne oświetlenie wydobywa pełną jakość oświetlonych kolorów. Jeśli poziom oświetlenia jest zbyt niski, może to mieć negatywne skutki psychologiczne, w tym depresję. Dla ludzkiej wygody najlepiej sprawdza się żółtawe oświetlenie. Jest to kolor jaskrawości, a w środku gradientu od chłodnego do ciepłego.

Aby uniknąć oślepienia, nie należy umieszczać oświetlenia sufitowego bezpośrednio nad monitorami komputerowymi, ani umieszczać monitora komputerowego bezpośrednio przed źródłem światła. 

Wytyczne energetyczne prowadzą do nowych, obniżonych wartości oświetlenia w biurach, które odciążają oczy. Najbardziej krytycznym czynnikiem w oświetleniu jest możliwość kontroli jego jasności i intensywności.

Prywatność. Nikt nie może efektywnie pracować w morzu hałasu. Planując przestrzeń biurową, upewnij się, że oferuje ona pewien stopień prywatności od aktywności w otoczeniu. Podczas gdy słuchawki mogą służyć do izolowania pewnych dźwięków, nikt nie chce być zmuszany do noszenia słuchawek przez cały czas. Przenośne ekrany mogą być używane do ochrony miejsca pracy przed pobliskimi czynnościami. Alternatywnie, przegrody, które służą również jako regały na książki, mogą nie tylko dzielić powierzchnię, ale również oferować lepsze rozwiązania w zakresie przechowywania.

Aby stworzyć spokój niezbędny do prawdziwej koncentracji i pracy, pomocna może być pewna ilość białego szumu. Filtry powietrza i wentylatory niskociśnieniowe pracują z cichą prędkością, aby tłumić inne odgłosy.

Jeżeli drzwi do biura nie są praktyczne lub nie są dostępne, pomocne może być umieszczenie znaku (np. "Bez przerwy" lub "Cicho proszę"), aby przypomnieć innym w pomieszczeniu, że jest to "czas pracy".
Układ/organizacja. Stara zasada, "miejsce na wszystko i wszystko na swoim miejscu", została ukuta w celu zmniejszenia stresu. Po dokładnym przemyśleniu potrzeb w zakresie przechowywania, będziesz miał wystarczająco dużo miejsca.

Wybrany przez Ciebie interfejs komputera stacjonarnego jest przeznaczony do obsługi laptopa lub komputera stacjonarnego i elementów związanych z pracą. Twoje biurko będzie prawdopodobnie miejscem, w którym spędzasz najwięcej czasu. Pomyśl o niezliczonych możliwościach zorganizowania papierów na swoim biurku. Istotne dla wydajności pracy jest zorganizowane biurko, które utrzymuje pracę w porządku i zapobiega chaosowi nieuporządkowanych stosów.

Rozwiązania są tak proste, jak kubki na ołówki lub tace do przechowywania wszystkich przyborów do pisania w jednym miejscu, a także notatniki i wizytowniki, dzięki czemu jest dosłownie miejsce na wszystko. 

Włoski projektant i producent produktów EmmeBi przedstawił zdumiewające przykłady organizacji biura, zarówno komercyjnego jak i prywatnego. Możesz być zainspirowany tymi pomysłami i, jeśli twój budżet wymaga skromniejszego podejścia, możesz naśladować ten sam wygląd, przedmiotami znalezionymi w sklepach Target , Ikea i podobnych.

Ergonomia. Twoje zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie są kluczowe. Dlatego też wybrane elementy powinny być ergonomicznie zaprojektowane tak, aby sprzyjać zdrowiu i dobremu samopoczuciu podczas użytkowania.

Producenci krzeseł znacznie poprawili możliwości regulacji i komfort dla użytkowników komputerów. Zbadali nawet biomechanikę siedzenia. Krzesła ułatwiają życie jednostki, nawet jeśli pracuje ona na komputerze przez cały dzień. Keilhauer wyprodukował krzesła, które charakteryzują się punktem równowagi miednicy i techniką wolnego ramienia. Podczas pracy przy komputerze są one naprawdę łatwe do opanowania dla pleców i kręgosłupa. Dużo czasu i wysiłku zajęło również zbadanie potrzeb ludzkiego ciała w pracy. Jeśli jesteś na stanowisku, na którym spędzasz większość czasu na pisaniu lub tworzeniu, to krzesła firmy są inwestycją, za którą będziesz wdzięczny przez wiele lat.

Pomyśl o podnóżkach, ergonomicznych, myszy w kształcie dopasowanym do dłoni oraz miękkich podkładkach pod klawiaturę, które zapewniają odpoczynek i relaks nadgarstkom, a także o podnóżkach. Wszystko to poprawia doświadczenie zawodowe i sprawia, że Twój czas w pracy jest mniej stresujący dla Twojego organizmu. Celem jest uprzyjemnianie pracy ciału i wspieranie tych obszarów ludzkiej formy, które pojawiają się podczas pracy.

Jak założyć biuro, aby skorzystać z "zielonego" sposobu myślenia?

Uwzględnij zrównoważony rozwój. Komputery zawierają materiały niebezpieczne, takie jak metale ciężkie, winyl i toksyczne chemikalia. Są one również zależne od elektryczności. Komputer, drukarkę i inne urządzenia biurowe należy pozostawić wyłączone, gdy są nieaktywne. Włącz funkcje oszczędzania energii w komputerze. W przypadku wymiany na nowy sprzęt, należy upewnić się, że sprzęt do domowego biura jest poddawany recyklingowi. Należy unikać wyrzucania sprzętu biurowego do kosza. Proste wyszukiwanie w Internecie oferuje wiele możliwości w Twojej okolicy.

Pomyślcie o naszej Planecie. Przyjazna dla środowiska konstrukcja zapewnia materiały przyjazne dla środowiska. Na przykład, należy wziąć pod uwagę blaty szklane z recyklingu i określić materiały, które najbardziej efektywnie wykorzystują zasoby, takie jak drewno ze zrównoważonej gospodarki leśnej i produkty, które można poddać recyklingowi. Korzystaj z zasobów lokalnych i regionalnych, gdy są one dostępne, ponieważ w ten sposób pieniądze utrzymują się na poziomie lokalnym, wspierają lokalną gospodarkę i ograniczają do minimum koszty transportu i frachtu (oraz wykorzystywane zasoby). Nie obawiaj się też szukać sposobów na zintegrowanie oszczędności energii, takich jak "światło dzienne", które wykorzystuje światło naturalne. To nie tylko pomoże ci poczuć się lepiej w swojej pracy, ale także pomoże planecie.

Zobacz znaczenie materiałów biurowych w każdej pracy biurowej.

14 lutego 2020 Domowe biuro

0 Komentarze