Malowanie kamienia dekoracyjnego – jak i czym pomalować kamień gipsowy?

10 lutego 2020 Wykończenie wnętrz

Malowanie kamieni dekoracyjnego to temat, który wzbudza spore zainteresowanie. Warto wiedzieć jak to zrobić, by faktycznie udało się uzyskać trwały i estetyczny efekt. Kamień gipsowy inaczej zwany dekoracyjnym od wielu lat jest wykorzystywany do wykończenia ścian. Łatwy w montażu kupujemy go bowiem w formie płytek dostępny w wielu wzorach i wyjątkowo atrakcyjnie będzie wyglądał we wnętrzach. Jak więc malować kamień dekoracyjny.

Czym pomalować kamień gipsowy?

Kamienipodobne płytki gipsowe często sprzedawane są w stanie surowym przeznaczonym do samodzielnego wykończenia. Zdarza się również, że po jakimś czasie kolor położonego na ścianie kamienia zaczyna się nudzić. Czy będzie można zmienić jego wygląd?

Czym malować kamień, by efekty były zadowalające?

  • Farba akrylowa

Najbardziej popularny środek to właśnie akrylowa farba. Dostępna jest ona w wielu rożnych kolorach i dodatkowo świetnie chroni również gipsową powierzchnię przed zabrudzeniami. Farby akrylowe są trwałe, odporne na działanie wody a także działanie promieniu UV. Cechuje je bardzo dobra przyczepność do powierzchni a także elastyczność, a to sprawia, że powłoka jaka powstanie nie będzie pękać.

Jaki kolor wybrać?

To oczywiście jest sprawą indywidualną i będzie uzależnione od tego jak pomieszczenie jest przygotowywane. Biała farba do kamienia gipsowego pięknie rozjaśnia wnętrze, odcienie brązu i beżu sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne a czerń na niewielkiej przestrzeni będzie się również elegancko i stylowo prezentować.

Co zamiast farby? Czym pomalować kamień jeśli nie będzie to farba akrylowa?

  • Witriol miedzi albo żelaza

To substancja, która nie tylko barwi kamień gipsowy, ale także zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi. Malowanie płytek kamieniopodobnych można także wykonać z pomocą bejcy.

Jak pomalować kamień dekoracyjny - krok po kroku

Na początek trzeba oczywiście odpowiednio przygotować powierzchnię. Jeśli planuje się odnowić płytki, które położone są na ścianie. Oczyszczamy powierzchnię z kurzu. Następnie należy zaimpregnować plytki, ponieważ gips jest materiałem, który jest bardzo chłonnym i dlatego koniecznie trzeba go w taki sposób przygotować, by ta farba nie była wchlaniana. Można wykorzystywać do tego specjalnie przygotowane preparaty. Po tym jak wykona się impregnowanie będzie można pomalować płytki. Można wykorzystywać pędzel, wałek czy pistolet natryskowy ale również farbę w sprayu.

Malowanie kamienia dekoracyjnego – o czym warto pamiętać?

Należy jeszcze pamiętać o trzech istotnych kwestiach. Po pierwsze farba może być nanoszona tylko na powierzchnie całkowicie suchą. Nie wszystkie impregnaty łącza się z każda farbą. Najlepiej przed zastosowaniem będzie przeczytać również instrukcję. Po tym jak kamień przywiezie się do  domu będzie trzeba przed rozpoczęciem malowania czekać dobę, by materiał nabierał odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Jeśli ktoś chce odmienić swoje wnętrze to jest na to szansa, właśnie jeśli zdecyduje się na wykorzystanie farb i opcji malowania kamienia gipsowego.

10 lutego 2020 Wykończenie wnętrz

0 Komentarze