Jak niedrogo ogrzać wodę?

22 listopada 2022 Budowa i remont

​W większości budynków, w których wymagane jest ogrzewanie, wymagana jest również ciepła woda. W niniejszym artykule zostaną omówione sposoby ogrzewania wody w zależności od rodzaju budynku, jego zapotrzebowania, a także możliwości wykorzystania różnych źródeł ciepła. Chcesz poznać sposoby na najtańsze ogrzewanie wody użytkowej? Przeczytaj nasz artykuł!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wykorzystać do ogrzewania wody dostępne źródło ciepła,
  • czy ogrzewanie elektryczne i solarne może się opłacać,
  • jaki system najlepiej wykorzystać przy dużym zapotrzebowaniu.

Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać dotyczy ilości ciepłej wody, jaką będziemy zużywać w ciągu jednego dnia. Drugim ważnym pytaniem jest to, w jakim czasie będziemy jej potrzebować. Warto też pamiętać, że inny wariant przygotowania ciepłej wody zaproponujemy do budynku przemysłowego, w którym służy ona tylko do umycia rąk w jednej umywalce, a inny w dużym szpitalu o niejednostajnym rozbiorze. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając źródło do ogrzewania wody oraz jakie są możliwości i czy warto inwestować w takie technologie, jak np. pogrzewacze atmoMAG marki Vaillant? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej – wykorzystaj dostępne źródło ciepła

Analizując zapotrzebowanie na ogrzewanie wody w domu w typowym budynku jednorodzinnym, powinniśmy jako punkt wyjścia traktować dostępne źródło ciepła, które pracuje na centralne ogrzewanie. W nowoczesnym budynku wyposażonym w pompę ciepła nie musimy szukać dodatkowych rozwiązań, ponieważ będzie to jeden z najtańszych sposobów ogrzania ciepłej wody w ciągu całego roku.

Koszt ogrzewania pompą ciepła powietrze woda, jak np. aroTHERM marki Vaillant, która wyposażona jest w zawór przełączający umożliwiający kierowanie ciepłego czynnika na naszą instalację grzewczą lub na zasobnik ciepłej wody, może być całkiem niski.

Innym przykładem źródła ogrzewania wody może być istniejący kocioł gazowy. Tutaj wyróżniamy dwa sposoby przygotowania, przepływowy podgrzewacz wody jak w podgrzewaczu i w kotle dwufunkcyjnym oraz z wykorzystaniem zasobnika i kotła jednofunkcyjnego. Koszt przygotowania jest jednak taki sam.

W celu podgrzania 50 litrów wody, czyli średniego dobowego zużycia dla jednej osoby, od 10°C do 50°C, musimy dostarczyć 2,3 kWh. Przyjmując cenę gazu na poziomie 28 groszy, koszt przygotowania ciepłej wody dla jednej osoby za pomocą kotła gazowego to około 65 groszy. W przypadku 4-osobowej rodziny, możemy przyjąć roczny koszt na poziomie 950 zł. Natomiast koszt przygotowania ciepłej wody pompą ciepła, zakładając koszt prądu na poziomie 79 groszy i COP=3, otrzymujemy wartość 885 zł.

Sytuacja zmienia się, jeśli posiadamy nadwyżkę energii z PV. W takim przypadku koszt przygotowania CWU przy pomocy pompy ciepła może być zerowy, już przy nadwyżce równej 112 0kWh. Nieopłacalne jest natomiast montowanie grzałki elektrycznej do zasobnika CWU, ponieważ grzałka ma sprawność (COP) równą 1, natomiast pompa ciepła ma sprawność 3 razy większą.

Dla porównania, roczny koszt korzystania z ciepłej wody przez 4-osobową rodzinę z podgrzewaczem elektrycznym będzie już równy 2,3 kWh/osobę × 4osoby × 365 dni × 0,79zł/kWh = 2653 zł/rok. 

Elektryka czy ogrzewanie wody słońcem domowym sposobem? Co może się opłacać?

Ogrzewanie elektryczne jest obecnie najdroższym sposobem przygotowania ciepłej wody, jednak nie zawsze jest to najgorsze rozwiązanie. Rozwiązanie to może się sprawdzić, jeśli mamy bardzo mało punktów czerpalnych i bardzo małe zużycie. W dłuższej perspektywie musimy zwrócić uwagę również na koszt inwestycji. Zakup podgrzewcza elektrycznego to kilkaset złotych. W porównaniu z prowadzeniem instalacji od źródła ciepła na drugi koniec budynku dla jednej czy 2 umywalek, z których korzystamy sporadycznie, jest po prostu tańszym rozwiązaniem.

Tematem poruszanym podczas przygotowania ciepłej wody jest również temat solarów do ogrzewania wody. Przyjmując, że dobrze dobry system pokryje 50% zapotrzebowania w ciągu roku, możemy wyliczyć oszczędności. Spadek kosztu ogrzewania pompą ciepła to mniej niż 50%, ponieważ w okresie letnim, czyli podczas pracy systemu solarnego, powietrzna pompa ciepła ma zdecydowanie większą sprawność.

Przyjmijmy 40% czyli oszczędność na poziomie 885 × 0,4 = 354 zł. W przypadku gazu możemy przyjąć 50%, czyli redukcję kosztów o 443 zł rocznie. Obecnie koszt paneli z montażem to około 15 000 zł. W bardzo prosty sposób możemy wyliczyć czas zwrotu inwestycji, który zdecydowanie przekracza 30 lat w obu przypadkach. W przypadku ogrzewania wody grzałką elektryczną możemy analizować zasadność inwestycji, jednak czas zwrotu nadal przekracza 10 lat. Pomocne mogą być dofinansowania, które go skracają.

Ogrzewanie wody przy dużym zapotrzebowaniu

Odrębnym tematem są budynki o dużym zapotrzebowaniu wyrażanym nie w setkach, a tysiącach litrów. Tutaj montaż kolektorów słonecznych jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Firma Vaillant oferuje systemy umożliwiające montaż takiej liczby kolektorów, na jaką pozwoli miejsce na dachu.

Przygotowując 2000 litrów c.w.u. na dobę, koszt wzrasta 10-krotnie w porównaniu z wyżej analizowanym budynkiem mieszkalnym. W systemach tych najczęściej korzystamy z kilku źródeł ciepła. W okresie zimowym oraz w pochmurne dni wydatek kolektorów jest niewielki, a zużycie ciepłej wody jest na jednakowym poziomie. W takich sytuacjach również sprawdza się pompa ciepła lub kaskada urządzeń, która będzie przygotowywała tylko ciepłą wodę.

Przypadki te również analizowane są indywidualnie, ponieważ harmonogram rozbioru w każdym budynku jest inny. Można sobie wyobrazić sytuacje, gdzie z ciepłej wody korzystamy tylko przez jedną godzinę np. po zmianie w zakładzie produkcyjnym, a przez pozostałe 7 godzin możemy znów akumulować ją w zasobniku. W takim przypadku również bardzo ważny jest dobór wielkości zasobnika, tak by nie zabrakło wody przy bardzo dużym, chwilowym rozbiorze.

Firma Vaillant ma bogate doświadczenie w projektowaniu systemów grzewczych, w których również przygotowywana jest ciepła woda. Eksperci techniczni dobierają zarówno pompy ciepła, jak i systemy solarne do dużych budynków o niestandardowym zapotrzebowaniu oraz do ogrzewania wody w domu.

22 listopada 2022 Budowa i remont

0 Komentarze