Skyscrapercity.com wybrało najładniejsze budynki w Polsce

28 czerwca 2021 Budowa i remont

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa / Racibórz

Inwestycja była podzielona na trzy etapy, w tym budowa nowego budynku Regionalnego Centrum Krwi, wiata dla mobilnej izby krwi oraz powstanie pierwszego w Polsce specjalistycznego Centrum Diagnostyki Nowotworów Krwi. W budynku mieszczą się nowoczesne chłodnie i magazyny, punkt pobierania krwi, zespół zaawansowanych laboratoriów medycznych i laboratorium napromieniania krwi, biura oraz centrum konferencyjne. Wewnątrz budynku krew jest pobierana, badana, przetwarzana na elementy krwi i oczyszczana technologią opartą na materiałach promieniotwórczych.

Elewacja budynku wykończona jest ceramiką, w tym drobnymi płytkami ceramicznymi na parterze oraz glazurowanymi panelami ceramicznymi na wyższych kondygnacjach. Górne poziomy składają się z ponad 2000 elementów ceramicznych. Wśród nich płaskie panele 50x100cm, żaluzje pionowe oraz (po raz pierwszy w Polsce) gięte panele o promieniu 145 cm i 195 cm.

Kompleks biurowy Kapelanka 42 / Kraków

Kompleks biurowy powstał u zbiegu ul. Kapelanki i ul. Kobierszyńskiej około 3 km na południe od Starego Miasta. Kapelanka 42 składa się z dwóch budynków biurowych klasy „A”, o dziewięciu kondygnacjach naziemnych i trzech pod ziemią. Całkowita powierzchnia najmu to 30 000 mkw. Do dyspozycji najemców jest 400 miejsc parkingowych na parkingu podziemnym łączącym oba budynki oraz na parterze.

Arena Lublin

Arena Lublin

Stadion jest położony nad rzeką Bystrzycą, na prawie 19-arowej działce zlikwidowanego zakładu przemysłowego (dawna cukrownia). Na terenie poza głównym obiektem stadionu znajdują się również dwa pełnowymiarowe boiska treningowe. Przed stadionem znajduje się parking na ok. 3 tys. 1000 samochodów i 20 autobusów, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych. Przy trybunie znajdują się miejsca parkingowe dla graczy, gości VIP, przedstawicieli prasy, aktywistów i pracowników.

Ericpol Software Pool / Łódź

Historia nieruchomości sięga grudnia 2011 roku, kiedy Ericpol, jedna z największych polskich firm teleinformatycznych, zakupiła zrujnowaną działkę w centrum Łodzi u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tymienieckiego. W tym miejscu znajdowała się popularna w czasach PRL pływalnia Olimpia, która w ostatnich dziesięcioleciach coraz bardziej popadała w ruinę. Osiedle sąsiaduje z neorenesansowym Pałacem Scheiblera i obejmuje fragment dawnych ogrodów formalnych pałacu, w których znajduje się pięć pomników przyrody. Biurowiec otrzymał formę czterokondygnacyjnej bryły z dwoma skrzydłami, połączonymi w części środkowej przeszklonym łącznikiem (mieszczącym lobby z windami oraz przeszklone sale konferencyjne).

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna / Wrocław

Budynek został zaprojektowany przez Pracownię Architektoniczną Kuryłowicz & Associates, wyłonioną w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Inspiracją dla architekta był instrument muzyczny – swoim kształtem i imitującą drewno fasadą przypominają korpus instrumentu smyczkowego. Pokryte czarno-białym Corianem foyer przywodzi na myśl klawiaturę fortepianu. Najnowocześniejszą akustykę sal koncertowych zaprojektowała firma Arup z Nowego Jorku, która była również projektantami planów teatralnych i systemów audiowizualnych projektu. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 35 500 m2 (powierzchnia całkowita 48 500 m2) i obejmuje 6 poziomów zabudowy naziemnej i 3 poziomy podziemne.

Europejskie Centrum Solidarności / Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności zostało zlokalizowane na działce budowlanej Placu Solidarności. Budynek zajmuje całą powierzchnię działki. Wejście główne i reprezentacyjny podjazd zwrócone są w stronę Drogi do Wolności, a dodatkowe wejście do sal wielofunkcyjnych znajduje się przy deptaku przy elewacji zachodniej. Mur z tablicami inskrypcyjnymi, będący integralną częścią Pomnika Poległych Stoczniowców, chroniony przez Biuro Konserwatorium Historycznego, wyznacza granice stoczni i oddziela budynek ECS od Placu Solidarności.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe / Katowice

Budynek Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego w Katowicach to wielofunkcyjny kompleks usługowy, zaliczany do obiektów użyteczności publicznej. W większości został zaprojektowany z myślą o gościach, którzy biorą udział w organizowanych tam wydarzeniach. Posiada jednak również obszar w pełni dostępny dla publiczności – to zielone przejście, które przechodzi ukośnie przez dach budynku, gdzie przybiera kształt doliny, a także foyer główne – obszar łączący dwa wejścia: od strony Placu Honorowego (przed kompleksem aren „Spodek” – „Spodek”) i drugi od strony ul. Olimpijskiej.

Afrykarium / Wrocław

Afrykarium we Wrocławiu to jedyne tematyczne oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki. Średnio w dni powszednie odwiedza je 2,5 tys. osób. Ideą wrocławskiego Afrykarium jest pokazanie wybranych ekosystemów Afryki.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia / Katowice

Projekt został wybrany w międzynarodowym konkursie. To budynek o prostym, zwartym zarysie na południu 4-hektarowej działki. Kluczową ideą było umieszczenie historii w historii. Wielowarstwowa, zmysłowa przestrzeń wyrażona strukturą, materiałami, fakturami, światłem i dźwiękiem, która wywołuje emocje tworząc niepowtarzalną atmosferę spotkań muzyków i melomanów.

Więcej artkułów o SKYSCRAPERCITY 

28 czerwca 2021 Budowa i remont

0 Komentarze