Płytki wielkoformatowe i ich specyfika

14 sierpnia 2020 Budowa i remont

Gdy mamy do czynienia z dużymi płytkami ceramicznymi powinniśmy mieć świadomość tego, że układa się je nieco inaczej niż te, które charakteryzuje standardowy rozmiar. Elementy wielkoformatowe przeważnie wymagają od nas większego doświadczenia. Przydadzą się jednak także specjalne kleje i zaprawy do spoinowania.

Moda na duże płytki

Już od wielu lat możemy zamówić okładziny charakteryzujące się naprawdę dużymi rozmiarami. Przeważnie w kolekcjach mamy do czynienia z tymi, których parametry wynoszą 40 na 40 centymetrów, choć płytki o parametrach 100 na 300 centymetrów coraz rzadziej szokują. Elementy tego typu niejednokrotnie mają więc powierzchnię większą niż 0,1 m2. Tymczasem ich grubość potrafi być mniejsza niż ta, do której przyzwyczaiły nas klasyczne płytki. Wbrew pozorom, korzystanie z dużych elementów wcale nie gwarantuje tego, że będzie się je układać szybciej niż te płytki, które charakteryzują się standardowymi wymiarami. Wielkie formaty wymagają też sporej precyzji nie tylko podczas samego układania, ale i na etapie planowania. Na tym nie kończą się zresztą ograniczenia pojawiające się przed projektantami. Przeważnie prawdziwym utrudnieniem okazują się przyczyny techniczne. Nie jest wcale łatwo rozmieszczać elementy charakteryzujące się sporą długością, jeśli pomieszczenia nie są wcale wielokrotnością długości boków płytek. Owszem, możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której płytki idealnie mieszczą się na podłodze lub na ścianie, jest ona jednak rzadka i zwykle konieczne jest ich przycinanie. Niektóre poradniki wspominają także o dociskaniu dużych płytek, jest to jednak postrzegane jako zadanie dość kłopotliwe. Nie można zapominać tez o tym, że zbyt duża liczba cięć może psuć efekt jednolitej płaszczyzny.

Mówiąc o problemach, z jakimi powinniśmy się liczyć, wypada wspomnieć także o właściwym ułożeniu płytek tego rodzaju zwłaszcza, gdy wykonawcy nie mogą pochwalić się wiedzą i doświadczeniem na odpowiednim poziomie. Już samo przygotowanie podłoża powinno być bardziej staranne niż ma to miejsce w przypadku klasycznych płytek.

Zobacz jak układać płytki wielkoformatowe. Szczegóły na wybierz-plytke.pl >>

Duże płytki i ich specyfika

Jeśli zastanawiamy się, jak wybrać płytki wielkoformatowe, powinniśmy pamiętać, że ich kluczowe parametry są identyczne, jak ma to miejsce w przypadku mniejszych płytek. W ten sposób można powiedzieć choćby o twardości, ścieralności, antypoślizgowości oraz o odporności tak na działanie temperatury, jak i wilgoci. Duże znaczenie powinien mieć jednak dla kupującego poziom wykonania płytek, w tym zwłaszcza dopuszczalna krzywizna, jaka charakteryzuje ich brzegi. Gdy analizujemy normy typowe dla standardowych płytek, parametr ten zwykle nie jest uwzględniany. Jeśli jednak mamy do czynienia z dużymi płytkami, sytuacja się zmienia. Co do zasady, im płytki są większe, tym większa może być krzywizna, nawet w takim przypadku należy jednak podchodzić do wspomnianego parametru z ostrożnością. Jeśli o niej zapomnimy, może się okazać, że będziemy mieli do czynienia z „falami” czy to na ścianie, czy to na podłodze, mało atrakcyjnymi estetycznie.

14 sierpnia 2020 Budowa i remont

0 Komentarze