Klucz pneumatyczny udarowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

29 lipca 2020 Budowa i remont

Klucz pneumatyczny ma naprawdę wiele zastosowań. Jednak najczęściej jest używany w samochodowych warsztatach. Chodzi zarówno o te profesjonalne, jak i także przydomowe garaże. Jak go wybrać?

W pierwszej kolejności sprężarka, a później klucz

Problemem podstawowym nie jest sam pneumatyczny klucz, ale sprężarka. Gdy jest zbyt słaba z mały zbiornikiem, to nie ma możliwości osiągnięcia momentu maksymalnego na klucz.

Musimy zatem wiedzieć, że efekty optymalne da nam dopiero sprężarka dwu czy też nawet trzytłokowa. Podłączona jest ona do zbiornika nie mniejszego od tysiąca litrów. Do odkręcenia śrub przy kołach wystarczy sprzęt słabszy, ale klucz pneumatyczny kupować jedynie po to, aby odkręcić kilkanaście śrub dwa razy w roku oraz następnie je przykręcić jest jak przysłowiowa wyprawa z motyką na słońce. Na pewno lepiej będzie zainwestować w dobry ręczny klucz. Jeśli już ma to być pneumatyczny, to niech sobie radzi z wyzwaniami nieco większymi.

Dwa parametry, których nie sposób pominąć

Paradoksalnie, to wybór pneumatycznego klucza, jeśli już mamy wybraną markę, nie sprawia trudności, ponieważ są jedynie dwa parametry, których musimy być świadomi. Chodzi o cenę oraz także o moment obrotowy.

Cena jest niezwykle istotna, ponieważ dobry pneumatyczny klucz kupić można za pięćset złotych. Za dwieście złotych również możemy kupić dobry klucz, ale będzie on zdecydowanie słabszy. Jednak nie ma żadnego powodu, aby do użytku amatorskiego kupować klucze, które są droższe niżeli sześćset czy też siedemset złotych. Oczywiście, że one mają parametry, które w okolicznościach co po niektórych mogą się okazać znaczące, ale nie powinniśmy oczekiwać, że to już wykracza poza ramy amatorskich zastosowań.

W pewnym uproszczeniu mówiąc moment obrotowy jest siłą, z jaką możemy dokręcić śrubę przy użyciu danego klucza. Tutaj właśnie musimy być uważni. Dlaczego? Chociażby dlatego, że to, czy wskazany w specyfikacji moment się uda osiągnąć, czy też nie, jest zależne między innymi od samego kompresora. Właśnie dlatego klucz zawsze kupujemy na końcu. Nie zawsze też jest jakakolwiek potrzeba stosowania możliwego największego momentu obrotowego – czasem w zupełności wystarczy mniejsze, ale to nie jest kłopot, ponieważ absolutnie każdy pneumatyczny klucz posiada przynajmniej kilkunastostopniową regulację. Musimy sobie powiedzieć jasno, ze to wystarcza w zupełności, aby nie zerwać gwintu ani też nie dokręcić zbyt mocno śruby.

Okazuje się, że także spora część parametrów, które są podawane przed producentów pneumatycznych kluczy, chociaż oczywiście pozwala na porównanie różnorodnych modeli, nie ma jakiegoś praktycznego znaczenia. Jest tak na przykład z obrotową prędkością. Jeśli chodzi o sam klucz pneumatyczny do wulkanizacji, to zupełnie nie ma znaczenia czy on pracuje z prędkością czterech tysięcy obrotów na minutę czy też z prędkością dziesięciu tysięcy obrotów na minutę. Raczej wydaje się to dla nas wszystko oczywiste i nie podlega to dalszym wyjaśnieniom. Klucze spełniające te parametry znajdziesz w sklepie internetowym pneumatyczne.net.pl >>

29 lipca 2020 Budowa i remont

0 Komentarze