Wentylacja kontra upały - czy warto wietrzyć wnętrza latem?

5 lipca 2021 Budowa i remont

W końcu nastało - upragnione, długo wyczekiwane lato! Oprócz krótszych nocy, zielonych drzew i soczystych owoców, w tym okresie pojawiają się także pytania - jak ogrzewać mieszkanie, aby docelowo panowała w nim komfortowa, niższa temperatura? Czy warto wietrzyć nasze lokum latem i jak to odbija się na naszych, co miesięcznych rachunkach?

Wietrzenie ma znaczenie

Nieoficjalnie przyjmuje się, że idealna temperatura we wnętrzach, nie powinna przekroczyć 24 stopni Celsjusza (z założeniem, że najbardziej komfortowe jest 21 stopni [1]). Utrzymanie tak optymalnych warunków jest niezwykle trudne, zwłaszcza latem, gdy temperatura powietrza przekroczyć może 35 stopni. 

Wyjątkowe warunki pogodowe tworzą wątpliwości na temat skuteczności wietrzenia naszych pomieszczeń. Obiekcje te powinna rozwiać informacja, iż powietrze w naszych wnętrzach ulega zużyciu. Zmniejszająca się zawartość tlenu, która znajduje się w np. naszym mieszkaniu, zastępuje dwutlenek węgla, który jest naturalnym produktem oddychania, ale także spalania paliw. Wraz z oddechem rośnie ilość toksycznych związków i szkodliwych gazów, które powstają np. na skutek gotowania. Brak sukcesyjnej i stopniowej wymiany, powoduje nagromadzenie tych substancji, co z kolei może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. 

Brak odpowiedniego wietrzenia - również latem - przyczynia się do obniżenia koncentracji, osłabienia odporności, do powstawania chorób na tle układu oddechowego, na potęgowania reakcji alergicznych, a także powstawania pleśni i grzybów wewnątrz pomieszczenia.

Pamiętaj, że wysoka wilgotność i wysokie temperatury tworzą tzw. mikroklimat, który jest prawdziwą pożywką dla mikroorganizmów.

Jak wietrzyć pomieszczenie latem?

Najprostszym sposobem, na uporanie się z wysokimi temperaturami, jest regularne wietrzenie pomieszczeń – najlepiej, gdy panuje nieco mniejsze nasłonecznienie. Rekomenduje się więc otwieranie okien na oścież w godzinach wieczornych lub porannych. 

Alternatywą dla tej propozycji jest nowoczesna technologia, która umożliwia znalezienie tzw. złotego środka - rozwiązaniem jest mikrowentylacja. Rozszczelnienie okna na kilka milimetrów pozwala na sukcesywną i systematyczną wymianę pierwiastków. Co ważne - ciepło nie dostaje się do środka zbyt szybko, podczas gdy chłodne powietrze wydostaje się stopniowo. Cały proces pozwala więc na dostarczanie świeżego powietrza, co z pewnością docenią mieszkańcy danego lokum. 

W przypadku mikrowentylacji niezbędne jest zamontowanie sprawdzonego, profesjonalnego systemu, opartego na napędzie okuć BDT. Okna z napędem BDT 010-RC znajdziesz w ofercie firmy D+H.

W jaki sposób to działa? 

Napęd BDT montowany jest w ramie okiennej, w miejscu klamki. Docelowo przybiera on formę panelu, który obsługiwać można w dwojaki sposób: dotykowo lub na odległość. System jest kompatybilny z okuciami Winkhaus activPilot Comfort PADM, dzięki którym możliwe jest wietrzenie szczelinowe - zarówno czasowe, jak i cykliczne.

Co istotne - system może działać także pod nieobecność domowników, spełniając nadal wymagania w klasie RC2. 

Bibliografia
[1] Kopietz-Unger, J. (2011). Działania zmierzające do zmniejszenia zużycia energii i wody bez uszczerbku na komforcie mieszkania. Przegląd Budowlany82, 37-40.
5 lipca 2021 Budowa i remont

0 Komentarze