5 wskazówek jak używać oczyszczacza powietrza.

8 lutego 2022 AGD i RTV

Czy jesteś gotowy na zakup oczyszczacza powietrza? Pokażemy Ci, jak dbać o oczyszczacz powietrza, aby przez lata skutecznie usuwał zanieczyszczenia.

Oto 5 wskazówek, które pomogą Ci korzystać z oczyszczaczy powietrza

Kluczem do zdrowego, czystego powietrza w Twoim domu jest prawidłowa eksploatacja oczyszczacza powietrza. Obejmuje ona między innymi:

  • Oczyszczacz powinien być dopasowany do danej przestrzeni.
  • Ważne jest odpowiednie miejsce, w którym umieścimy urządzenie.
  • Należy prawidłowo korzystać z trybów pracy oczyszczacza.
  • Okresową wymianę filtrów
  • Regularne czyszczenie wszystkich elementów urządzenia.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, których należy przestrzegać podczas użytkowania oczyszczacza powietrza. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak możesz cieszyć się czystym powietrzem jak najdłużej.

1. Dopasuj wielkość pomieszczenia do oczyszczacza powietrza

Pierwszą zasadą przy korzystaniu z oczyszczaczy powietrza jest wybór odpowiedniego urządzenia dla Twojego pomieszczenia. Ważne jest, aby zrozumieć, że oczyszczacze mogą być stosowane na różnych powierzchniach. Skuteczność lub nieskuteczność urządzenia będzie zależała od jego doboru. Dopasowanie oczyszczacza do konkretnego modelu nie powinno być trudne ze względu na szeroką ofertę producentów sprzętu AGD. Niemal wszystkie marki oferują modele do małych, średnich i dużych pomieszczeń. Jeśli nie czujemy się pewni swojej wiedzy, zawsze możemy skorzystać z porady ekspertów i uzyskać pomoc w doborze odpowiedniego urządzenia do naszej przestrzeni.

Przed zakupem oczyszczacza należy zdać sobie sprawę z jednego ważnego faktu: jeden oczyszczacz nie eliminuje zanieczyszczeń i zarazków w każdym pomieszczeniu. Ludzie mylnie uważają, że oczyszczacz przeznaczony do oczyszczania całej powierzchni 60m2 oczyści całe mieszkanie. Oczyszczacz nie będzie w stanie oczyścić kilku pomieszczeń jednocześnie. Ściany, meble i inne przeszkody utrudniające wymianę powietrza będą mu w tym przeszkadzać. Zanim zdecydujesz się na wybór modelu, zastanów się, gdzie chcesz, aby oczyszczacz był umieszczony. Najlepiej jest umieścić oczyszczacz w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu z członkami swojej rodziny. Sypialnie, pokoje dzienne i pokoje dziecięce to najczęściej używane pomieszczenia w domu. Wybierz pomieszczenie, w którym chcesz umieścić oczyszczacz, a następnie dobierz do niego odpowiedni model. W naszej ofercie znajdziesz oczyszczacz pasujący do każdej przestrzeni. Zapoznaj się z naszą sekcją oczyszczaczy powietrza, aby zobaczyć najlepsze marki.

Ważne jest, aby wspomnieć, że większość z tych urządzeń może być przenoszona. Niektóre oczyszczacze wyposażone są w kółka, które umożliwiają przenoszenie ich z miejsca na miejsce. Niektóre modele mogą usuwać zanieczyszczenia w bardzo szybki sposób, ale należy pamiętać, że oczyszczacz potrzebuje czasu, aby wykonać swoją pracę. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało czyste powietrze podczas snu, upewnij się, że przeniesiesz urządzenie do jego sypialni na tyle wcześnie, aby mogło ono pozbyć się większości zarazków.

Lepiej jest mieć co najmniej dwa oczyszczacze, jeśli planujesz używać ich w różnych pomieszczeniach. Możesz oczyszczać powietrze w swoim obecnym pokoju i włączyć drugie urządzenie w swojej sypialni, aby stworzyć komfortowe środowisko do spania.

2. Umieść oczyszczacz w odpowiednim miejscu

Wszyscy wiemy, że oczyszczacz nadaje się tylko do jednego pomieszczenia. Ale to nie wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze odpowiedniego miejsca dla oczyszczacza. Omówiliśmy już wiele barier, które mogą zmniejszyć skuteczność oczyszczacza. Należą do nich ściany, wnęki i zamknięte drzwi, a także inne elementy wyposażenia. To tylko kilka z czynników, które mogą wpływać na jego efektywność. Skuteczność urządzenia zależy od wentylacji i cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Zależy ona również od układu okien. Oczyszczacz musi być w stanie sprawnie funkcjonować w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Oczyszczacz wyłapuje zanieczyszczenia w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak sypialnia, kuchnia czy pokój dziecka. W takich warunkach powietrze może swobodnie krążyć, a zanieczyszczenia mogą być łatwo filtrowane. Dobrym pomysłem może być umieszczenie oczyszczacza w pobliżu okna. Jest to często najbardziej zanieczyszczony obszar w mieszkaniu. Małe cząsteczki, takie jak cząsteczki smogu, mogą przenikać przez okno. Takie umiejscowienie pozwoli na szybszą reakcję na zanieczyszczenia z zewnątrz.

Złym pomysłem byłoby jednak umieszczenie oczyszczacza w korytarzu, aby oczyszczał powietrze w pobliskich pomieszczeniach. Oczyszczacz musi mieć dużą wydajność, aby takie rozwiązanie się sprawdziło. Oznacza to, że należałoby wybrać oczyszczacz na większą powierzchnię. Nie jest to dobry pomysł. Kolejną wadą byłaby głośność i niekonsekwencja działania urządzenia. Aby usunąć zanieczyszczenia w takich warunkach, oczyszczacze pracowałyby na maksymalnych obrotach. Wiele modeli charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem hałasu. Nawet jeśli oczyszczacz jest bardzo wydajny, pomieszczenie może nie mieć odpowiedniej wentylacji.

Dowiedz się więcej o osuszaczach, oczyszczaczach i nawilżaczach powietrza na stronie https://zyciebezsmogu.pl/

Oczyszczacz powietrza

3. W niektórych sytuacjach należy używać tylko najwyższych trybów

Oczyszczacze powietrza zazwyczaj mają co najmniej jeden tryb, w którym wentylator pracuje z różnymi prędkościami. Najwygodniejszym trybem dla użytkownika jest ten, który jest najcichszy. Chociaż zanieczyszczenia są usuwane bardziej efektywnie, w niektórych przypadkach ten poziom filtracji może być wystarczający. W przypadku zwiększonego zapylenia i smogu oczyszczacz może jednak nie pracować na maksymalnych obrotach. Najlepiej jest użyć najwyższego ustawienia. Spowoduje to jednak, że oczyszczacz będzie pracował głośniej i zużywał więcej energii. Nie zaleca się utrzymywania oczyszczacza pracującego na wysokich obrotach przez zbyt wiele godzin. Jeśli czujesz, że powietrze jest czystsze, zmniejsz prędkość wentylatora. Oczyszczacz może być sterowany automatycznie, co jest wygodną opcją. Funkcja ta umożliwia oczyszczaczom dostosowanie prędkości wentylatora w oparciu o stężenie zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

4. Regularnie wymieniaj i czyść swoje filtry

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, jest konieczność regularnej wymiany filtrów w oczyszczaczu. Dlatego właśnie należy zawsze wymieniać filtry tak często, jak to możliwe. Możliwe jest, że z czasem filtry staną się mniej trwałe i trzeba będzie je wymienić wcześniej. Jeśli oczyszczacz jest używany w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczeń, żywotność filtrów może ulec skróceniu. Ważne jest, aby pamiętać, że filtry są istotnym elementem każdego oczyszczacza. W miarę użytkowania oczyszczacza filtry będą się zużywać, a skuteczność filtracji zanieczyszczeń będzie maleć.

Decyzja o tym, kiedy należy wymienić filtr, może być trudna. Wskaźnik wymiany filtra to wspaniała cecha, którą coraz częściej posiadają oczyszczacze powietrza. Wskaźnik ten informuje użytkownika o konieczności wymiany filtrów. W niektórych przypadkach jednak okres eksploatacji filtra może być krótszy, niż sugeruje producent. Oceniając zużycie filtra, większość oczyszczaczy bierze pod uwagę jedynie czas, przez jaki były one używane. Pomiary te nie są precyzyjne i mogą prowadzić do rozbieżności pomiędzy faktycznym stanem filtra, a zaleceniami producenta. Nowoczesne oczyszczacze biorą pod uwagę takie parametry jak stężenie zanieczyszczeń oraz tryb pracy (na niskich lub wysokich obrotach), dzięki czemu łatwiej jest przewidzieć, kiedy filtr powinien zostać wymieniony.

Ważna jest nie tylko wymiana filtrów, ale również zachowanie odpowiedniej higieny. Wszystkie zanieczyszczenia, takie jak bakterie i mikroorganizmy, znajdują się w powietrzu, którym oddychamy. Wszystkie zanieczyszczenia, tj. bakterie i mikroorganizmy, które mogą rozwijać się na filtrach, mogą znaleźć się w powietrzu, którym oddychasz. Dlatego ważne jest, aby często je czyścić. Wystarczy raz w tygodniu odkurzyć filtr wstępny. Jest to obudowa oczyszczacza z dodatkową siatką. Filtry HEPA i węglowe powinny być odkurzane co najmniej raz w miesiącu. Więcej troski wymagają filtry wodne, zwane też matami ewaporacyjnymi, które stosowane są w nawilżaczach i oczyszczaczach powietrza z funkcją nawilżania. Może się na nich osadzać kamień, dlatego producenci zalecają czyszczenie ich raz w miesiącu kwaskiem cytrynowym. Jeśli woda jest bardzo twarda, może warto powtarzać ten proces co 1-2 tygodnie.

5.Dbaj o czystość swojego oczyszczacza

Należy regularnie czyścić swój oczyszczacz. Dotyczy to oczyszczaczy, które posiadają funkcję nawilżania. To na nich skupimy się w tym rozdziale. Urządzenia te wyposażone są w zbiornik na wodę oraz tackę. Każdą z tych części należy regularnie czyścić, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii w ich wnętrzu. Może to negatywnie wpłynąć na kondycję filtra. Zaleca się czyszczenie zbiornika na wodę i tacki co najmniej raz w miesiącu. Jeśli urządzenie nie będzie utrzymywane w czystości, zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach.

Należy pamiętać, że woda, którą wlewamy do oczyszczacza, gdy korzystamy z funkcji nawilżania, nie może pozostawać w nim dłużej niż jeden dzień. Są to idealne warunki do rozwoju bakterii. Jeśli nie planujemy korzystać z funkcji nawilżania, lub gdy podróż dobiegła końca, zawsze należy spuścić wodę ze zbiornika.

8 lutego 2022 AGD i RTV

0 Komentarze