Gdzie wyrzucać plastikowe opakowania po lekach – segregacja odpadów

13 kwietnia 2022 AGD i RTV

Segregacja śmieci jest w ostatnich latach często poruszanym tematem dyskusji na temat ochrony środowiska naturalnego. Nic dziwnego, skoro coraz częściej w sferze publicznej słyszy się rozmowy poświęcone kryzysowi klimatycznemu i nadmiernym zanieczyszczeniu planety. Jak zatem rozwiązać problem generowania odpadów i odpowiednio nimi zarządzać, aby nie zaśmiecać planety jeszcze bardziej? Warto rozwiać pewne wątpliwości w tej kwestii, na przykład dotyczące tego, gdzie wyrzucać opakowania plastikowe po lekach?

Czym jest plastik i jak się go wykorzystuje?

Na początek warto uściślić, czym właściwie jest plastik i jakie ma on zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Nazwa ta określa całą grupę tworzyw sztucznych, w tym materiałów polimerowych, najczęściej wykorzystywanych do produkcji opakowań. Poszczególne tworzywa, w tym także różne polimery, różnią się właściwościami, takimi jak m.in.:

  • podatność na obróbkę,
  • twardość,
  • temperatura topnienia.

Tworzywa sztuczne są zwykle przezroczyste, odporne na uszkodzenia mechaniczne i wodę, a także lekkie, tanie i proste w przetwarzaniu. Ponadto wiele tak zwanych plastików jest podatnych na formowanie z nich różnych kształtów. Dzięki temu z plastikowych tworzyw można wykonywać praktycznie wszystko – zabawki, przedmioty codziennego użytku czy pudełka na żywność i napoje. Jeśli chodzi o opakowania do żywności z tworzyw sztucznych nie tylko pozwalają one na bezpieczne transportowanie produktów żywnościowych z całego świata, ale również chronią jedzenie przed utratą właściwości spożywczych.

Pudełka i blistry po lekach oraz opakowania do żywności z tworzyw sztucznych - gdzie je wyrzucać?

Produktów z tworzyw sztucznych jest bardzo dużo, warto więc poznać odpowiednie sposoby na zmniejszanie ilości plastikowych odpadów. Najważniejszą kwestią jest recykling, niemożliwy bez segregacji śmieci. Jak zatem segregować odpady plastikowe?

Generalnie plastikowe odpady wrzucamy do żółtych pojemników. Powinny tam trafiać m.in.:

  • puszki po jedzeniu,
  • plastikowe butelki po napojach,
  • opakowania do żywności z tworzyw sztucznych,
  • opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie plastikowe opakowania traktujemy w ten sposób – żółte kontenery nie są przeznaczone do wyrzucania baterii i akumulatorów, sprzętów elektronicznych oraz artykułów medycznych. Tego typu odpady trzeba wyrzucić do specjalnych pojemników umieszczonych w wyznaczonych miejscach, np. skupach. Natomiast co zrobić z opakowaniami po lekach? Jeśli coś w nich zostało, należy oddać je do apteki. Dotyczy to również wszelkich leków w formach płynnych lub półpłynnych, nawet jeśli opakowanie jest zużyte. Pozostałe opakowania po lekach można wyrzucać do żółtego pojemnika.

Wbrew pozorom kwestia segregacji odpadów nie jest szczególnie skomplikowana. Wystarczy zapamiętać kilka wyjątków dotyczących plastikowych odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Pozostałe opakowania plastikowe i inne elementy wykonane z tworzyw sztucznych powinny trafiać do żółtego pojemnika.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://stark.pl/

​Artykuł partnera

13 kwietnia 2022 AGD i RTV

0 Komentarze