Higiena snu. Jak poprawić sen za sprawą kołdry

12 listopada 2021 Tekstylia i dekoracje

Zaburzenie regulacji snu może mieć podłoże zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Występuje często jako objaw innych poważnych schorzeń, np. depresji. Problemy ze snem nie należy ignorować. Konsekwencje chronicznego zmęczenia mogą odbijać się na zdrowiu i gospodarce hormonalnej całego organizmu. Częstym powodem zaburzeń snu jest wpływ czynników stresogennych, które zaburzają dzienny rytm dobowy człowieka. Jak w sposób niefarmakologiczny wesprzeć organizm w walce o dobry, zdrowy sen?

Czym jest higiena snu?

W pierwszej kolejności warto zadbać o higienę snu. Co kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym terminem? W ujęciu naukowym jest to praktyka behawioralna i środowiskowa, której powstanie przypada na koniec lat 70. ubiegłego stulecia. W aspekcie pragmatycznym można nazwać tak wszelkiego rodzaju praktyki ułatwiające uzyskanie dobrego snu. Można zaliczyć do nich m.in. zapewnianie organizmowi stałych pór wstawania i zasypiania oraz ograniczanie emisji światła niebieskiego nawet do kilkudziesięciu minut przed zaśnięciem. Ważne jest także przygotowanie odpowiedniej atmosfery w sypialni. Dobrze jest wywietrzyć uprzednio pokój i zadbać o komfort kluczowej sfery snu, czyli łóżka.

Wygodna kołdra

Ważnym, jak nie kluczowym, elementem snu jest odpowiednio dobrana poduszka i kołdra. Ta pierwsza często dopasowywana jest pod kątem preferencji użytkownika. Duża, mała, piankowa, puchowa…Wybór jest ogromny. Wiele osób decyduje się także na ortopedyczne, aby podczas snu móc w pełni dbać o odpoczynek i zdrowie swojego ciała. Różnorodność kołder również zaskakuje, ale tu zdecydowanie mniej wspomina się o tym, że mogą mieć one szczególne właściwości terapeutyczne. Czy zatem rodzaj kołdry ma znaczenie?

Czym jest kołdra obciążeniowa?

Zdecydowanie wybór kołdry ma znaczenie! Oprócz podstawowej funkcji ocieplania ciała może oddziaływać również na nie w sposób terapeutyczny i uspokajający. To właśnie podstawowe zadania kołdry obciążeniowej lub inaczej sensorycznej. Ten rodzaj przykrycia wzbogacony jest o równomiernie rozłożone na całej długości ciężarki, które generują dodatkowy nacisk na ciało. Brzmi abstrakcyjnie? Ale działa! Dodatkowe obciążenie ułatwia integrację sensoryczną narządu ruchu, który poprzez dodatkową stymulację wzmacnia oraz pogłębia czucie głębokie. Bezpośrednio oddziałuje to także na układ nerwowy, a samo dociążenie imituje wrażenie przytulenia. Pod wpływem delikatnego ucisku ciało zaczyna rozluźniać napięcie mięśniowe. Użytkownik takiej kołdry odczuwa obniżający się poziom stresu i niepokoju, przez co łatwiej oraz efektywniej może zasnąć.

Dla kogo kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa jest zwana niekiedy terapeutyczną, bo z takim przeznaczeniem została stworzona. Grupa, która może korzystać z działania tego akcesorium nie jest ściśle sprecyzowana, dlatego że przykrycie ma szereg zastosowań. Terapeuci zalecają przed jej nabyciem indywidualną konsultację i polecają jej stosowanie m.in.: przy zespole Aspergera, autyzmu czy też RLS. Ze względu na korzystne działanie na sen, rekomendowany jest także osobom z jego zaburzeniami. Są kołdry przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Najważniejszy jednak jest ich ciężar – powinien mieścić się w przedziale 10-15 % wagi użytkownika. Szeroki wybór kołder, z różnymi wzorami, z możliwością zamówień spersonalizowanych prowadzi sklep https://kolderka.net/. Produkty wykonane własnoręcznie, z pasją oraz z wyselekcjonowanych i naturalnych surowców zrewolucjonizują jakość waszego snu.

12 listopada 2021 Tekstylia i dekoracje

0 Komentarze