Układanie tapety jest prostsze niż myślisz

29 marca 2023 Budowa i remont

Jak układać i nakładać tapetę na ścianę

Przed rozpoczęciem tapetowania ważne jest, aby wiedzieć, jak układać i nakładać papier. Dzięki temu Twoja gotowa tapeta będzie gładka i czysta. Najpierw zmierz ścianę i zaznacz jej wysokość za pomocą pionu. Pomoże Ci to oszacować lokalizacje szwów w całym pomieszczeniu.

Zmierzyć ścianę

Niezależnie od tego, czy tapetujesz pojedynczą ścianę, czy cały dom, prawidłowe ułożenie tapety ma kluczowe znaczenie. Mały błąd może bowiem prowadzić do poważnych problemów w przyszłości. Zacznij od zmierzenia każdej ściany w stopach i calach, od sufitu do podłogi i w poprzek. Zapisz swoje pomiary w miarę upływu czasu, aby nie zapomnieć ich później.

Następnie określ, ile tapet potrzebujesz. Można to zrobić za pomocą kalkulatora na stronie internetowej lub aplikacji sprzedawcy. Następnie ustal, ile pionowych pasów będziesz potrzebować - im więcej, tym lepiej. Hogan mówi, że lepiej jest obliczyć liczbę użytecznych pasów od podłogi do sufitu na rolce niż powierzchnię kwadratową. Po określeniu ilości tapety, której potrzebujesz, użyj taśmy mierniczej, aby znaleźć odległość między dwiema przeciwległymi ścianami. Ten pomiar pomoże Ci określić, ile tapety potrzebujesz dla całego pokoju.

Układanie tapet w Tarnowie >> Czytaj więcej

Wytnij paski

Jeśli używasz tapety z wzorem, będziesz musiał przyciąć paski papieru na szerokość potrzebną dla Twojej ściany. Aby zapewnić najlepsze wykończenie, użyj linijki, prostej krawędzi i gładzika, aby upewnić się, że cięcia są czyste i proste.

Po pierwsze, przygotuj ścianę usuwając wszystkie haczyki, gwoździe i płytki z przełącznikami światła. Pomoże to zapewnić bezpieczne trzymanie się papieru przy ścianie. Następnie wypełnij wszelkie dziury szpachlą i papierem ściernym w dół wszelkie nierówności lub kratery, które mogą pojawić się przez tapetę. Pomaga to stworzyć gładką, równą powierzchnię, która jest wolna od brudu i zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć na gotowy wygląd tapety.

Po przygotowaniu ściany rozwiń papier na stole do pastowania i zaznacz lub narysuj linie w miejscu, w którym chcesz go wyciąć. Będzie to dla Ciebie wskazówką, gdy zaczniesz układać pasek.

Nałóż pastę

Istnieją dwa główne sposoby wieszania tapet: prepastowane (z wysuszoną pastą wbudowaną w tylną część papieru, która jest aktywowana przez wodę) i unpasted (gdzie używasz mokrej pasty). Instalacja będzie się różnić w zależności od rodzaju tapety, którą wieszasz, ale ogólna zasada pozostaje taka sama. Używając wałka do pasty, nałóż równą warstwę pasty na tył pierwszego paska. Następnie złóż go na siebie, tak aby górne i dolne końce spotkały się na środku, upewniając się, że boczne krawędzie są prawidłowo ułożone. Po zawieszeniu paska, wygładź go ściereczką, aby uniknąć pęcherzyków powietrza. Jeśli zauważysz sflaczałe, odklejające się krawędzie, nałóż na nie jeszcze trochę pasty i ponownie je wygładź. Następnie powieś drugi pas tapety blisko pierwszego, aby utworzyć szew łączący. W ten sposób powstanie subtelny, atrakcyjny szew. Zapobiegnie to również kurczeniu się papieru po zawieszeniu.

Zawieszenie pasków

Przed rozpoczęciem wieszania kolejnych pasów tapety należy wyprostować pierwszy pas. Można to zrobić rysując pionową linię za pomocą poziomicy lub prostego narzędzia zwanego pionem. Następnie, jeśli tapeta jest wzorzysta, ustaw znak wykonany wcześniej na początku wzoru przy tym szwie. W idealnym przypadku linia ta powinna być równoległa do ściany, w przeciwnym razie może się okazać, że tapeta jest nierówna. Zawieś następny pasek nad tym znakiem, nakładając go na siebie, aby tylko 1/8 cala papieru wystawała poza róg. Dzięki temu tapeta nie będzie się odklejać, jeśli ktoś dotknie narożnika.Jest to szczególnie ważne, jeśli tapeta jest powtarzającym się motywem, który będzie trudny do wyrównania na szwie. Wtedy może być konieczne nałożenie drugiego paska na siebie o 1/4 cala.

29 marca 2023 Budowa i remont

0 Komentarze